Lapkričio 21 d. vienuoliktą kartą įvyko „Gero dizaino“ prizų teikimo ceremonija. Iš 158 organizatoriams – Lietuvos dizaino forumui – šiemet pateiktų paraiškų buvo atrinkta po 3 originaliausius atskirų kategorijų dizainerius. Kiekvienos iš 10-ies kategorijų laimėtojai pagerbti „Gero dizaino“ prizu ir dviem diplomais. Siekiant objektyvumo, konkurso žiuri sudėtyje – išskirtinai tik užsienio dizaino ekspertai.

 Apdovanojimų ceremonijai organizatoriai subūrė dalyvius ir svečius į Paupio „Pasakos“ kino teatrą. Jame dar kartą prisiminė 2009 m. režisieriaus Gary’io Hustwito susuktą dokumentinio kino juostą „Objektyvizuotas“ (angl. „Objectified“). Sveikindami dalyvius, partneriai – Valstybinis patentų biuras – priminė, jog „svarbu puoselėti lietuvių kuriamą dizainą, kūrybinį identitetą ir garsinti Lietuvos vardą, o galimybė apsaugoti intelektinę nuosavybę – tai raktas į sėkmingą verslą“.

Šių metų „Gero dizaino“ prizo paroda pirmą kartą pristatoma virtualioje erdvėje. Virtualiam projektui įgyvendinti buvo pakviesti du jauni Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos absolventai – Vakaris Dubauskas ir Elvina Lukoševičiūtė. Ekspozicinė patalpa perkelta į virtualybę – rekonstruojamą Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Radvilų rūmų maniežo erdvę, potencialią dizaino parodų salę. Virtualiai Lietuvos dizainerių darbus galės išvysti ir užsienio publika. „Tai galimybė garsinti dizainerius visame pasaulyje ir plačiau skleisti žinią apie inovatyvų lietuvišką dizainą“, – sako Lietuvos dizaino forumo vadovas Vytautas Gurevičius.

 „Gero dizaino“ prizo laimėtojai ir diplomuoti dizaineriai

Leidinio dizaino prizą laimėjo Tadas Karpavičius , sukūręs knygą „Antanas Kazakauskas. Viskas užprogramuota“. Tai – pirmojo diplomuoto grafinio dizainerio kūrybinė biografija, paremta ilgamečiu autorės inicijuotu meniniu tyrimu. Diplomai buvo įteikti dar dviejų knygų autoriams – Matui Grecevičiui už darbą „Šioje upėje aukso nerasite“ ir Aušrai Lisauskienei už kūrinį „Abrakadabra“.

Mados ir aksesuarų dizaino prizas buvo įteiktas VDA studentei Patricijai Jurgelevičiūtei, pristačiusiai baigiamojo bakalauro darbo mados dizaino kolekciją „Ego pavidalai”, sukurtą pagal drabužių formų ir siluetų kaita vizualizuojant ego pavidalus pagal Eckhart’o Tolle’s knygą „Naujoji Žemė”. Diplomai įteikti Olgai Voišnis ir Gediminui Kirdeikiui, sukūrusiems juvelyrikos kolekciją „Cellular Automata“ pasiremiant matematiniu algoritmu „The Game of Life“ bei VDA studentui Almantui Kunskui pristačiusiam Z kartos įkvėptą drabužių kolekciją „Gyvenimas kaip kaleidoskopas“.

Multimedijos dizaino prizą laimėjo Elzė Janutaitė sukūrusi 3D animaciją „Netikėtas vizitas“, vaizduojančią migreną iššaukiančius veiksnius bei jų įtaką kasdienėse situacijose. Diplomus gavo VDA studentas Sigitas Gužauskas pristatęs medijos įrenginį „Bioprinterį“ ir VDA studentė Gintarė Razmaitė, pristačiusi tipografinį projektą „Atmeno“, puoselėjantį žemaičių tarmę.

Pakuotės dizaino prizu apdovanota dizainerė Dovilė Džervutė-Laurinkienė, pristačiusi „fwd/:“ prekių ženklo CBD aliejų ir kapsules – ryškius mažyčius buteliukus neoninių spalvų pakuotėse. Šiai projektą „Žolelių pasirinkimo arbatos asortimentas“ pristačiusiai dizainerei taip pat įteiktas diplomas. Dar vieną diplomą už pakuotės dizainą gavo „Andstudio“ dizaineriai, sukūrę prekių ženklo „Uoga Uoga“ pakuotę.

Paslaugų, socialinio dizaino ir edukacijos kategorijoje laimėjo Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentė Gaudutė Žilytė, sukūrusi autizmo sutrikimui pažinti pritaikytą erdvę „Kukubu“. Joje vaikai gali bendrauti ir susipažinti su autistiškų bendraamžių pasauliu. Šios kategorijos diplomai skirti „Desdorp“ dizaineriams (Deividui Juozulynui, Valdonei Brazauskaitei), sumeistravusiems nuotolinio mokymosi įrenginį – galvos prietaisą „Edurega“,  ir VDA studentei Gretei Labanauskaitei, pristačiusiai magistrantūros studijų baigiamąjį darbą-meninį tyrimą „Pasimatuok jausmą“, kuriuo siekiama normalizuoti regos negalią per nevizualius mados objektus ir mažinantį atskirtį tarp neregių bei reginčiųjų.

Prizą už produkto ir (ar) industrinį dizainą pelnė „Laba7“ kūrėjai, pristatę belaides lenktyninių automobilių svarstykles PRO. Šis produktas – ne tik ištobulintas įrankis, bet ir futuristinė lenktyninio automobilio derinimo patirtis. Du diplomus gavęs Lukas Avėnas pateikė du darbus: stresą mažinantį nešiojamąjį prietaisą „Pulsetto“ ir treniruoklio išvaizdos „HR banko“ mobiliąją tvarios energijos kaupyklą.

Prizą už vizualinės komunikacijos ir identiteto dizainą pelnė dizainerių komanda „Great&Golden“, pristačiusi „Undo“ prekių ženklo pakuotę. Tai pirmajam Belgijos mobiliojo virtualaus tinklo operatoriui sukurtas dizainas, kurio tikslas – atspindėti operatoriaus misiją, t. y. informuoti žmones apie išmaniųjų telefonų naudojimo metu išmetamą CO₂ kiekį ir padėti jiems sumažinti savo ekologinį pėdsaką. Diplomai įteikti dizainerių komandai „Sons & Daughters ID“ (Kornelija Žalpytė, Adomas Jazdauskas, Justina Čiačytė, Gabija Kartovickytė, Gediminas Juškys, Gailė Bučiūnaitė, Dovilė Dovidavičiūtė), sukūrusiai vizualinį „Junction“ identitetą, ir „creative agency“, pateikusiai prekių ženklo „Personos“ apipavidalinimą.

Apdovanojimas už interjerą atiteko architektūros studijai „Plazma“ (Rytis Mikulionis, Skirmantė Kubiliūtė-Deniušienė, Evelina Talandzevičienė, Viltė Tamulė, Martynas Lukas), įgyvendinusiai projektą „Radijo namai“. Tai – erdvė, kurioje gimsta ir gyvena radijas. Pastate, esančiame pačiame Vilniaus miesto centre, įrengta visa radijo stočių veiklai reikalinga infrastruktūra bei „M-1“ radijo stočių grupės istorijos ekspozicija. Interjero kategorijos diplomais pasveikinti „YCL studio“ dizaineriai, įrengę interjerą P143 su skulptūrine medžio kompozicija dviejų aukštų bute, ir „IMPLMNT architects“, suprojektavę „D9 Artsy Office“ biurą-galeriją su šiuolaikinio meno ekspozicija.

Prizą už interjero elementų, šviestuvų ir indų dizainą laimėjo Agnė Kučerenkaitė ir Marija Špokaitė. Dizainerės nustebino unikaliomis glazūruotomis plytelėmis ir plytomis pavadinimu „Biokuro atliekos yra palaima“. Siekiant sumažinti naudojamų medžiagų poreikį ir pramonės paliekamą CO₂ pėdsaką, į jų sudėtį įtraukta iki 55 proc. pelenų atliekų. Diplomai įteikti VDA studentei Annai Abdrashitovai, pademonstravusiai „Luonnonvalo“ orų lempą, nustatančią šviesą pagal tamsumo ir pilkumo lygį lauke, bei dizainerei Aušrai Pangonienei, sukūrusiai asimetrija ir balansu pasižyminčio cilindro formos šviestuvo „Pilnatis“ dizainą.

Prizu už baldų dizainą apdovanota VDA studentė Liepa Gradauskaitė, sukūrusi vaikystės piešinio įkvėptą pintą skulptūrinį objektą „Pod“. Diplomus gavo dizaineriai „etc.etc.“ už minkštųjų baldų kolekciją „Alchemist“, atspindinčią tradicines japonų estetikos struktūras, ir Lukas Avėnas už modulinę minkštųjų baldų sistemą biurams ir viešosioms erdvėms „Botanika: minčių sodas“.

Nuoroda į virtualią parodą: čia