Konkurso nuostatai

1. APŽVALGA
Lietuvos dizaino prizas GERAS DIZAINAS yra nacionalinis konkursas, skirtas geriausiam dizainui šalyje atrasti ir paminėti. Konkursą kasmet nuo 2012 m. organizuoja asociacija Dizaino forumas.
Lietuvos dizaino prizas siekia pristatyti visuomenei inovatyvius, kokybiškus naujus gaminius, profesionalius Lietuvos ir užsienio dizainerius ir motyvuoti verslininkus naudotis dizainerių paslaugomis nuo pat produkto vystymo pradžios. Gero produktų, gaminių, paslaugų dizaino pripažinimas skatina gerą dizainą naudojančių įmonių ir jį kuriančių dizainerių konkurencinį pranašumą Lietuvos, bei pasaulio rinkose.
Konkursui darbus teikti galima 10 skirtingų dizaino sritis apimančių kategorijų. Kiekvienoje kategorijoje renkami trys nominantai – 1, 2 ir 3 vietos nugalėtojai. Pateiktus darbus vertina užsienio dizaino srities profesionalų komisija. Apdovanojimus pelnę darbai yra pristatomi specialioje konkurso parodoje, o dizaineriai vėliau turi galimybę dalyvauti ir kituose Dizaino forumo organizuojamuose projektuose tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Kiekvienais metais projektai gali būti apdovanojami specialiais partnerių prizais.
Dalyvių skaičius vienoje konkrečioje kategorijoje neribojamas.
Vienas darbas gali būti priskiriamas tik vienai kategorijai.

2. KATEGORIJOS
Konkursui pateikiami darbai skirstomi į 10 kategorijų:
1) Baldai
2) Interjeras – visuomeninio interjero, ekspozicijos, parodos dizainas
3) Interjero elementai – namų dekoro objektai, indai, keramika, tekstilė, veidrodžiai, kepimo, stalo, irimo indai ir šviestuvai kt.
4) Leidinys
5) Mada ir juvelyrika- tekstilė, rankinės, avalynė, aksesuarai, kostiumo ar rūbo dizainas (teikiamas vienas modelis arba kolekcija.)
6) Socialinis dizainas ir edukacija – dizaino projektai skatinantys pozityvius visuomenės, socialinius ar politinius pokyčius, didelę edukacinę ir socialinę vertę turinys projektai, socialiniai projektai, savarankiško mokymosi prietaisai, mokymo priemonės, ikimokyklinio ugdymo žaislai
7) Vizualinė komunikacija – tradiciniai grafinio dizaino projektai (firminis stilius – prekinio ženklo dizainas, iliustracijos, vizitinės kortelės, pakuotė, logotipai, blankai, plakatai, reklaminė medžiaga) ir kiti vizualios komunikacijos elementai, kalendoriai, žinutės ir skrajutės, CD, DVD ir įrašų įvorės (įrašo viršelis arba įrašo iliustracija)
8) Multimedijos dizainas (projektai, kurie stiprūs technologijos panaudojimu t.y judančios grafikos, mobiliųjų programėlių dizainas, tinklalapių dizainas, video, filmų ir animacijos dizainas, AR/VR technologijos panaudojimo dizainas, žaidimų dizainas, 3D personažo dizainas, video animacijos)
9) Produkto / industrinis dizainas – buitiniai prietaisai, namų apyvokos daiktai, transporto priemonės, industrinės gamybos mašinos, automobiliai, elektroniniai prietaisai, technikos prietaisai, garso ar vaizdo aparatūros dizainas, sporto įrangos dizainas, medicinos dizainas, žaislai
10) Pakuotės dizainas

3. DALYVAVIMO SĄLYGOS
Paraiškas konkursui gali teikti Lietuvoje dirbantys dizaineriai (bet kurios šalies piliečiai) bei Lietuvoje veikiančios įmonės. Vertinami per dvejus metus iki konkurso užbaigti (sukurti arba įvesti į rinką) projektai. Konkursui negalima teikti tų pačių darbų daugiau nei 2 metus iš eilės. Organizatoriai turi teisę neleisti dalyvauti konkurse dalyviams, kurių pateikti darbai neatitinka dalyvavimo sąlygų.
Dalyvavimas konkurse yra mokamas 20 € + PVM už kiekvieną paraišką. Konkurso dalyvis, pateikdamas darbą konkursui, įsipareigoja suteikti galimybę jį nemokamai eksponuoti nugalėtojų parodose Lietuvoje ir užsienyje.

4. VERTINIMO KRITERIJAI IR VERTINIMO KOMISIJA
Siekiant nešališkumo, pateiktus darbus vertina užsienio dizaino srities profesionalų komisija, kurią sudaro įvairių sričių dizaineriai, kūrybos direktoriai, kurie vertina kiekvieną darbą atsižvelgdama į šiuos pagrindinius vertinimo aspektus:
• Inovatyvumas – originalumas ir kūrybiškumas, projekto idėjos autentiškumas tiksliniams vartotojams. Ar dizainas išsiskiria, pateikia rinkai ką nors naujo ar papildo / patobulina esamą produktą ar paslaugą?
• Ergonomiškumas ir funkcionalumas – patogumas naudoti, teigiama vartotojo patirtis, interaktyvumas, bendra sąveika su vartotoju. Nauda, kurią vartotojui ir (arba) visuomenei suteikia dizainas. Ar dizainas atitinka numatytą vartotojo tikslą ir poreikius?
• Ekologiškumas, tvarumas ir kuriamas poveikis bendruomenei, visuomenei ir aplinkai.
• Estetinė vertė – tendencijų atitikimas, išvaizda, formos spalvos, tekstūros, medžiagiškumas.
• Funkcionalumas – naudojimo paprastumas, sauga, priežiūra ir kt.
• Projekto dokumentacija ir pateikimas – paraiška pateikta pagal reikalavimus, aiškus ir suprantamas projekto aprašymas.
• Kokybė – dizaino kokybė ir ilgaamžiškumas, patvarumas.
• Emocinė vertė – ar projektas turi ne tik praktinį tikslą, bet ir kuria malonumo, pasitenkinimo jausmą?
• Koncepcijoms papildomai – tinkamumas realizacijai.
• Konkursui pateikiami objektai turėtų būti jau pagaminti bei lengvai tiražuojami. Dar nerealizuoti projektai priskiriami koncepcijos kategorijai, kur vertinama projekto idėja bei tinkamumas realizacijai.
Esami vertinimo kriterijai nuolat atnaujinami pagal naujus kūrybinius, techninius, socialinius, ekonominius ir ekologinius reikalavimus. Tai orientacinis pagrindas vertinimui, kurį papildo kiekvieno prisiekusiojo kompetencija ir profesinė patirtis.

5. PARAIŠKA IR VERTINIMO TVARKA
Dizaino apdovanojimo paraiška pateikiama elektroniniu būdu konkurso puslapyje dizainoprizas.lt.
Paraiškos yra vertinamos trimis etapais, paskutiniajame etape vertinimo komisija iš 3 nominantų išrenka 1,2 ir 3 vietos nugalėtojus.

6. APDOVANOJIMAI
Konkurso laimėtojai skelbiami bei apdovanojami oficialios ceremonijos metu, jų darbai eksponuojami specialioje konkurso laimėtojų parodoje. Konkurso laimėtojai apdovanojami prizais arba diplomais. Taip pat, visiems konkurso laimėtojams suteikiama teisė naudoti ženklą „Geras dizainas“ savo komunikacijoje. Konkurse apdovanoti darbai bei jų kūrėjai vėliau pristatomi žiniasklaidoje, tinklapyje www.dizainoprizas.lt bei eksponuojami specialioje konkurso nugalėtojų darbų parodoje. Konkurso nugalėtojai turi galimybę dalyvauti ir kituose asociacijos „Dizaino forumas” organizuojamuose projektuose bei pristatyti savo darbus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

7. INTELEKTINĖS NUOSAVYBĖS TEISĖS
Konkursui pateiktų darbų (nuotraukų, vaizdo įrašų ir tekstų) autorių teisės priklauso atitinkamam dalyviui arba jis turi teisę naudoti pateiktą informaciją. Dalyvis yra atsakingas už pateikto projekto teisinį statusą arba galimą žalą dėl bet kokių su tuo susijusių pažeidimų. Dalyvis suteikia konkursui „Geras dizainas” pateikto projekto naudojimo ir viešinimo teises.

8. ŠALIŲ ATSAKOMYBĖ
Užpildydami registracijos formą, dalyviai sutinka su šiame dokumente aprašytomis konkurso taisyklėmis. Bet kurio teisinio ginčo sprendimo metu dalyvis prisiima visą atsakomybę už konkursui pateiktą projektą.

9. ORGANIZAVIMAS
Konkursą kasmet nuo 2012 m. organizuoja asociacija „Dizaino forumas”.
Susiekite: info@dizainoforumas.lt