Lietuvos dizaino forumas 2021-uosius metus pradėjo itin aktyviu pasiruošimu rudens sezonui ir su juo artėjantiems svarbiausiems metų projektams: dizaino festivaliui „Dizaino savaitė“, tarptautinei dizaino konferencijai „Design talks“, Londone vyksiančiai jungtinei Baltijos šalių dizaino parodai „Tactile Baltic“ bei nacionaliniam konkursui „Geras dizainas“. Ir dizaino asociacija praneša, kad jau nuo šiandien, liepos 19 d., yra atidarytas nacionalinio konkurso „Gero dizaino“ paraiškų teikimo etapas, bei, visus norinčius būti pastebėtiems ir įvertintiems, ragina suskubti!

Plečiasi dizaino kategorijų sąrašas

Lietuvos dizaino prizas „Geras dizainas“ – kasmetinis nacionalinis konkursas, skirtas atrasti ir pažymėti svarbiausiems pastarųjų metų Lietuvos dizaino pasiekimams: šalyje kuriančių dizainerių bei įmonių darbams. Pirmą kartą surengtas 2012 metais, šiemet konkursas vyks su keletą pakeitimų.

Iki šiol paraiškas konkursui buvo galima teikti pasirenkant vieną iš dešimties dizaino kategorijų, tačiau šiemet Lietuvos dizaino forumas kategorijas peržvelgė ir perstruktūravo, taip sukuriant papildomas dvi kategorijas.

Svarbiausi pakeitimai įvyko senojoje „vizualinio identiteto“ kategorijoje, t. y., ji skilo į „vizualinės komunikacijos ir identiteto“, bei „multimedijos dizaino“ kategorijas „Atsiradusi „multimedijos dizaino“ kategorija suteiks šansą lygiavertiškai ir profesionaliai konkuruoti projektams, kurie yra itin stiprūs technologijos panaudojimu (judanti grafika, mobiliųjų programėlių dizainas, tinklalapių dizainas, video, UX/US dizainas, filmų ir animacijos dizainas, AR/VR technologijos panaudojimo dizainas, žaidimų dizainas, 3D personažo dizainas, video animacijos). Džiaugiamės, jog lietuviško dizaino pasiūla šioje kategorijoje – didelė ir leidžia apie šį dizainą kalbėti kaip apie autonomišką, individualų.“, – teigia forumo vykdančioji direktorė Gabija Vanagė.

„Atskyrėme baldų ir šviestuvų dizainą, priskirdami šviestuvus prie interjero elementų kategorijos. Taip pat suliejome kostiumų dizaino bei mados aksesuarų kategorijas, priimdami sprendimą palikti juvelyriką, kaip atskirai funkcionuojančią kategoriją, kuri pastaruoju metu yra itin kokybiškai save pozicionuojanti. –  antrina projekto koordinatorė, menotyrininkė Aistė M. Grajauskaitė.“

Dizaino asociacija tikisi, jog naujai atlikta konkurso kategorijų inventorizacija ir korekcijos leis ne tik nacionaliniam konkursui tapti tikslesniam ir labiau atliepiančiam šiandienos dizaino realijas, bet ir pagelbės dizaineriams.

Optimizuojamos jėgos ir pasitelkiami nauji instrumentai

Kiekvienais metais nacionalinis konkursas įvertindavo ir apdovanodavo net tris dešimtis dizaino objektų, projektų, tad sunku ir įsivaizduoti iš kokio kiekio projektų tenka atsirinkti šią laureatų gausybę. Visgi šis, vienintelis nacionalinis dizainą įvertinantis, konkursas kasmet siekia atsakyti į vieną sudėtingiausių klausimų dizaino istorijoje „kas gi yra geras dizainas?“.

„Kiekvienais metais sulaukiama virš 200 paraiškų ir tai džiugina, atsižvelgiant į tai, matome, kad lietuviškas dizainas sparčiai auga,“, – dalinasi G. Vanagė, – „tačiau, paraiškų apimtys suteikia ir milžinišką atsakomybę mums, kaip konkurso organizatoriams, nes seniau kiekvieną iš paraiškų tekdavo peržiūrėti, suklasifikuoti, rankiniu būdu priskirti kategorijoms, o dar, neretu atveju, ir redaguoti paraiškose pateiktų projektų aprašymus, jų stilistiką. Tai nesuskaičiuojamas valandų kiekis! Taip pat atsižvelgiant, jog konkurso komisija visuomet yra sudaroma iš nepriklausomų dizaino ekspertų iš užsienio, tenka prisitaikyti ir prie pandemijos padiktuoto nuotolinio projektų vertinimo, ką jau patyrėme ir praeitais metais, kai „Geras dzainas“ konkursas įvyko nuotolinio būdu . Tad šiais metais, siekiant optimizuoti veiklą ir nukreipti ją konkurso turinio organizavimo link, naudojamės konkursų organizavimo ir balsavimo platforma, dėl kurios yra pirmą kartą įvedamas paraiškų nedidelis administravimo mokestis.“

Primename, jog konkursui pateiktus darbus šiemet, kaip ir kasmet, vertins tarptautinė įvairių dizaino sričių profesionalų komisija. Kiekvienoje kategorijoje komisija nominuos 3 darbus, iš kurių vienas, surinkęs daugiausiai komisijos balų, bus apdovanotas konkurso prizu, o kiti du – diplomais. Taip pat papildomas prizas bus skiriamas ir publikos favoritui, kuris renkamas internetinio anoniminio balsavimo būdu.

Paraiškas konkursui gali teikti Lietuvoje dirbantys dizaineriai bei Lietuvoje veikiančios įmonės. Bus vertinami per 2 metus (2019 m. pab. – 2021 m.) iki konkurso užbaigti darbai. Norintys dalyvauti 2021 metų konkurse, iki rugsėjo 11 dienos kviečiami pildyti elektronines dalyvių paraiškas tinklapyje www.dizainoprizas.lt

Organizatoriai taip pat informuoja, jog tradicinė konkurso „Geras dizainas“ laureatų paroda bus kiek kitokia. „Kone pusantrų metų vykęs nuolatinis karantinas ir pasaulinė pandemija neleido praeitą sezoną susitikti su dizaineriais bendrai apdovanojimų ceremonijai, o taip pat pristatyti publikai 2020 m. konkurso laureatų darbų, tad džiaugiamės, jog šiais metais vyksianti konkurso paroda bus Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinio, Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus, erdvėse. – pasakoja A. M. Grajauskaitė. – Ten publikai, dizaino fanų dėmesiui, pateiksime beveik 70 dizaino objektų ir projektų, nes vienoje parodoje bus galima apžvelgti 2020 bei 2021 m. laureatų darbus! Paroda bus didelė, tiršta ir įvairi, tad belieka tikėtis, jog bus įvertinta muziejaus lankytojų! Juk retai kada tenka pamatyti tiek daug ir tokio skirtingo šiuolaikinio dizaino pavyzdžių po vienu stogu!“

Nacionalinio konkurso „Geras dizainas“ iškilminga apdovanojimų ceremoniją vyks spalio 13 dieną, o paroda bus atvira lankytojams Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Vilniuje, nuo spalio 13 d. iki spalio 31 d.

Daugiau apie konkursą – https://dizainoprizas.lt

Paraiškų formos ir jų teikimas – https://dizainoprizas.lt/dalyvauk/

Konkurso organizatorius – Lietuvos dizaino forumas

Konkurso rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba

Konkurso partneriai – Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, Lietuvos kultūros institutas, Nyderlandų ambasada

Konkurso viešbutis – Hilton Garden INN

Informacinis partneris – žurnalas „Centras/Interjeras“